Військові представництва дісталися Україні "у спадок" від колишнього СРСР. Ці установи представляють Міністерство оборони на вітчизняних промислових, науково-дослідних, проектних, конструкторських та інших підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності, які здійснюють розроблення, виробництво, модернізацію, постачання, монтаж і ремонт продукції оборонного призначення, виконують роботи і надають пов'язані з ними послуги. Основними завданнями військових представництв є контроль якості продукції оборонного призначення, приймання її від підприємств, контроль за підготовкою підприємств до виконання визначених їм мобілізаційних завдань на особливий період та за виконанням довгострокових і річних програм мобілізаційної підготовки, участь у організації виконання підприємствами заходів із забезпечення режиму секретності і технічного захисту інформації.
1301 Головне військове представництво Міністерства оборони України веде свою історію з жовтня 1911р., коли в Миколаєві було створено комісію з нагляду за будівництвом кораблів на Чорному морі. У 1934р. комісію перейменовано на контрольно-приймальний апарат Управління кораблебудування Військово-Морських Сил на заводі ім. А. Марті, який у 1937р. переформовано в контрольно-приймальний апарат Військово-Морського Флоту (ВМФ). У грудні 1945р. установу перейменовано в контрольно-приймальний апарат Головного управління кораблебудування ВМФ, який у 1961р. перейменували на військове представництво 1301 Міністерства оборони СРСР, а у 1971р. - на 1301 військове представництво Міністерства оборони СРСР. 1 лютого 1995р. Апарат Уповноваженого Головного управління кораблебудування ВМФ та 1301 військове представництво Міністерства оборони України було переформовано в 1301 Головне військове представництво Міністерства оборони України, якому 1 червня 1999р. надано статус головного військового представництва за територіальною ознакою.
Питання про символіку військового представництва постало у зв'язку з наближенням 100-річного ювілею з дняйого заснування. Керівництво установи виступило з ініціативою створення герба, нарукавної емблеми та пам'ятного нагрудного знака. В процесі доопрацювання відповідних проектів було вирішено розробити два нагрудних знака - один для вручення під час святкування ювілею, інший же мають носити особи, які служитимуть у представництві в подальшому.
Проекти герба, нарукавної емблеми, а також пам'ятних нагрудних знаків "100 років 1301 Головному військовому представництву Міністерства оборони України" та "1301 Головне військове представництво Міністерства оборони України" затвердив заступник Міністра оборони України В. Омельянчук.
Герб представництва: щит напівскошений обабіч і напіврозтятий; у верхньому чорному полі срібна шестерня, всередині якої срібний розкритий креслярський циркуль з вимірювальною дугою, вписаний у такий же правильний п'ятикутник; у правому золотому полі покладені навхрест сині штангенциркулі; у лівому синьому полі срібний адміралтейський якір у стовп, поверх якого покладені навхрест золоті гарматні стволи та чорний снаряд у стовп. На синій стрічці під щитом девіз золотом: PRIMUM QUALIS.
Чорний колір символізує гідність і могутність, освіченість і мудрість, силу і сталість у випробуваннях. У даному гербі чорний колір також символізує зв'язок установи з військово-морським флотом та інженерно-технічною сферою діяльності. Синій колір в геральдиці символізує славу, честь і вірність. Він є одним з кольорів Державного Герба та Державного Прапора України і, таким чином, відображає державницькі устремління установи, а саме - зміцнення обороноздатності Батьківщини. Крім того, синій колір відображає переважно військово-морський напрямок діяльності військового представництва. Золото в геральдиці символізує міцність і інтелект, велич і великодушність. Золотий (жовтий) колір є також одним з кольорів Державного Герба та Державного Прапора України. Срібло в геральдиці означає чистоту і досконалість, мудрість і добру волю. Шестерня відображає машинобудівне виробництво (стосовно цього герба - виробництво озброєння), циркуль символізує дослідні, проектні та технічні розробки. П'ятикутник, що нагадує контур фортеці, уособлюєох орону, захист, а також означає знак якості продукції. Таким чином, п'ятикутник є символом "охорони якості" військової продукції. Схрещені штангенциркулі символізують контрольний та перевірочний бік діяльності військового представництва. Якір, схрещені гарматні стволи та нарізний снаряд відображають зв'язок діяльності установи з озброєнням та військовою технікою. Напис "Primum qualis" ("Якість перш за все") є девізом 1301 Головного військового представництва.
Нарукавна емблема являє собою круглий щит чорного кольору з кантом у вигляді стилізованого морського каната золотого (жовтого) кольору. Посередині зображено щит герба представництва на тлі схрещених якорів. Присутні також написи з номером представництва та його девізом.