Укр.
Гербів на 24.06.2025 - 6697
НАВІГАЦІЯ
Список для: Українська Геральдика
Список для: Геральдика сучасної України
Список для: ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ
Список для: ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОН
Список для: СКАЛА-ПОДІЛЬСЬКА ГРОМАДА
Список для: СКАЛА-ПОДІЛЬСЬКА
Всі герби за алфавітом

ПОШУК
Для пошуку потрібно використовувати
не більше одного слова
або його частини.
НАЙБІЛЬШ ВІДВІДУВАНІ РЕСУРСИ:

Сучасний герб (100525) 
(Державні символи України)
Прапор (74729) 
(Державні символи України)
Штандарт Президента (73546) 
(Державні символи України)
Сучасний герб (59028) 
(КАЛЬНИК)
Сучасний герб (56619) 
(ШАБЕЛЬНЯ)






Google





СКАЛА-ПОДІЛЬСЬКА

Місто Скала над Збручем у руських літописах згадується за 1210р. На стрімкій скелі, що захищала поселення з південного сходу, у 60-70рр. XIVст. було збудовано замок.
1443р. король Владислав ІІІ надав Скалі магдебурзьке право.
Невдалий похід короля Яна Ольбрахта у 1497р. залишив Скалу перед тяжкими випробуваннями. Місто було знищене, а мешканці розорені. Щоб підняти його економічний рівень, польський король 7 серпня 1498р. змушений був звільнити мешканців міста на 15 років від усіх податків, а 1510р. - ще на 8 років.
У 1515р. Скала востаннє згадується в документах як місто. Останнім ударом для неї був напад молдаван, при якому згоріли усі документи і привілеї, надані польськими королями. Тому 27 лютого 1518р. Скала повторно отримує від короля привілей на магдебургію (релокація) та право на щотижневі торги у вівторок і річний ярмарок на свято Вознесіння Господнього.
Війни за Яна-Казиміра довели місто до крайності, фактично до загибелі. Семигородський князь Д'єрдь ІІ Ракоці поставив тут сильну залогу для перехоплення комунікацій польських військ.
Люстрація 1665р. передала образ безнадійного суму. У місті проживало всього 15 мешканців, а на горі чорнів ветхий замок, втративши свою оборонну вартість. Очевидець свідчив: "Викликані нами міщани жодного права не назвали, ніби їх і не мали, і зараз не мають".
Австрійська влада в кінці XVIIIст. намагалася запобігти новому занепаду Скали, бо 1785р. з ініціативи власника Флоріана Тарла цісарським розпорядженням її було переведено до категорії заштатних містечок Заліщицької округи.
Герб міста давнього періоду не зберігся. Однак у Варшаві в одній із сфрагістичних колекцій І.Сварником було виявлено два відтиски печатки Скали 1531 і 1535рр. На них зображений щит, у який вписана міська брама з трьома вежами, завершеними бланками (зубцями). Цей герб знаходить підтвердження у реєстрі Ф.Ковалишина: "на синьому щиті білий мур з брамою, над ним три вежі, завершені бланками".
Клименко О., Хаварівський Б. Міська геральдика Тернопільщини. - Т.: Воля, 2003. - 500 с., 8 с. вкладок.


Авторський колектив | Література | Статистика | Гостьова книга | Нашi друзi | Плагіатори | Геральдичнi лiнки | Негеральдичнi лiнки | Нас вiтають | Іноземна геральдка
Матерiали сайту не можуть бути використанi частково чи повнiстю без письмової згоди ЗАТ "Мiкросистема".
Data of a site cannot be used entirely or partially without the written agreement of Joint-Stock Company " Microsystem ".
Материалы сайта не могут быть использованы целиком или частично без письменного соглашения ЗАО "Микросистема". © Microsystem